




HP ProBook 4 G1a BM2S8UT#ABA Laptop (AMD Ryzen 5 230/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11)
$873.93 • Out Of Stock • By HP
HP ProBook 4 G1a BM2S8UT#ABA Laptop (AMD Ryzen 5 230/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by AMD Ryzen 5 230 with 16 GB RAM and 256 GB SSD. It has a 16 inches LCD display. It uses AMD Radeon 760M Graphics. It has a 56 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Anti-Glare Display and Ethernet.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$873.93
Search
HP ProBook 4 G1a BM2S8UT#ABA Laptop (AMD Ryzen 5 230/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) price in United States is $873.93. The lowest price is available at Walmart.
Features
- AMD Ryzen 5 230
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB RAM
- 256 GB SSD
- AMD Radeon 760M Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP ProBook 4 G1a BM2S8UT#ABA Laptop (AMD Ryzen 5 230/ 16GB/ 25… Specs
Group: $700 to $1,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 10.92 mmSlim
- 1.75 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen 5 230
- 6 x 3.5 GHz (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon 760M Graphics Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 56 Wh BatteryGood
HP ProBook 4 G1a BM2S8UT#ABA Laptop (AMD Ryzen 5 230/ 16GB/ 25… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)HP ProBook 4 G1a BM2S8UT#ABA Laptop (AMD Ryzen 5 230/ 16GB/ 25… Full Specs
General
| Series | ProBook 4 G1a |
| Model | BM2S8UT#ABA |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 359.41 x 250.95 x 10.92 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight, Spill Resistance |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphones |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 5 230 |
| Speed | 6 x 3.5 GHz (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 230 |
| Generation | Ryzen 200 Series |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 760M Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 56 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
| Battery Details | Lithium-Ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















