

HP Stream 14-ax040wm (X7S52UA) Laptop (Celeron Dual Core/ 4GB/ 32GB SSD/ Win10)
$360.15 • Out Of Stock • By HP
HP Stream 14-ax040wm (X7S52UA) Laptop (Celeron Dual Core/ 4GB/ 32GB SSD/ Win10) price in United States starts from $360.15.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$360.15
Search
Features
- Intel Celeron N3060
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB DDR3 RAM
- 32 GB SSD
- Intel HD 400
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
OUT OF STOCK
HP Stream 14-ax040wm (X7S52UA) Laptop (Celeron Dual Core/ 4GB/… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.44 kgLight
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Intel Celeron N3060
- 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.48 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 2 MB Cache
- Intel HD 400 Graphics
- 4 GB DDR3 RAMSmallest
- 32 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Precision 3490 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82XB00C2US Laptop (Intel Core i3-N305/ 8GB/ 128GB UFS/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)HP Stream 14-ax040wm (X7S52UA) Laptop (Celeron Dual Core/ 4GB/… Full Specs
General
| Model | 14-ax040wm (X7S52UA) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| Dimensions | 337 x 226 x 17.9 mm |
| Weight | 1.44 kg |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Diagonal FHD IPS WLED-Backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | No USB Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-Size Island-Style Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N3060 |
| Speed | 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.48 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 2 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron N3060 |
Graphics
| GPU | Intel HD 400 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR3 |
| RAM Bus Speed | 1600 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 32 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













