



HP ZBook Power G11 B6SA0PT Laptop (Intel Core Ultra 7-165H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 500 Ada 4GB Graphics)
$1,970.66 • View Prices • By HP
HP ZBook Power G11 B6SA0PT Laptop (Intel Core Ultra 7-165H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 500 Ada 4GB Graphics) price in United States starts from $1,970.66.
- Share
$1,970.66
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 16 GB RAM
- 1 TB SSD
- 4 GB NVIDIA RTX 500 Ada
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP ZBook Power G11 B6SA0PT Laptop (Intel Core Ultra 7-165H/ 16… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 22.9 mmThick
- 2.29 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 142 PPILow
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA RTX 500 Ada GraphicsSmallest
- 16 GB RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 83 Wh, 6 Cell BatteryGood
HP ZBook Power G11 B6SA0PT Laptop (Intel Core Ultra 7-165H/ 16… Price History
You can check the price history of HP ZBook Power G11 B6SA0PT Laptop (Intel Core Ultra 7-165H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 500 Ada 4GB Graphics) below. The current price is $186,000. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 16GB/ 256GB SSD/ macOS)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)HP ZBook Power G11 B6SA0PT Laptop (Intel Core Ultra 7-165H/ 16… Full Specs
General
| Model | B6SA0PT |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 359.4 x 251 x 22.9 mm |
| Weight | 2.29 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400 nits, 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 5MP HD IR camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built in Dual Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 1 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA RTX 500 Ada |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 83 Wh, 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 150 W external AC power adapter |
Extra
| Sales Package | Product Manual , Power Adapter, Laptop |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













