HP OmniBook X Flip 14-fm0099TU Next Gen AI Laptop vs Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KV00 Laptop
# 1
Add Product
Add Product
vs# 1
- Like
- Comment
- Share
Overview
| Specs Score | 72 / 100 Better Specs | 56 / 100 |
| CPU Clock Speed | 2.1 GHz | 3.2 GHz Faster Clock Speed |
| Display Resolution | 2880 x 1800 pixels Better Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Thickness | 14.6 mm Slimmer | |
| Storage | 1 TB SSD More Storage | 512 GB SSD |
| SSD | 1 TB More SSD | 512 GB |
General
| Series | ThinkPad E14 | |
| Model | 14-Fm0099TU | 21M3S0KV00 |
| Utility | Everyday Use | Business, Performance |
| Device Type | 2 In 1 | |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 313 x 218.5 x 14.6 mm | |
| Weight | 1.38 kg | 1.42 kg |
| Warranty | 1 year Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED | IPS |
| Touch | Yes | No |
| Size | 14 inches | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz | |
| Aspect Ratio | 16:10 | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No | Yes |
| Features | 0.2 ms response time, UWVA, Edge-to-edge Glass, Micro-edge, Corning Gorilla Glass 3, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 | 45% NTSC, 60Hz, DBEF5 |
Connectivity
| Ethernet | No | 100/1000M (RJ-45) |
| WiFi | Intel Wi-Fi 7 BE201 (2x2 | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes | |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes | Yes |
| Microphone In | Yes | Yes |
| Headphone Jack | Yes | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes | Yes |
| Keyboard | Full-size, Backlit, Darker Atmospheric Blue Opaque Keyboard | |
| Keyboard Backlit | Yes | Yes |
| Touchpad | Haptic Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones | Dual Array Microphones |
| Speakers | Dual Speakers | |
| Sound | DTS:X Ultra, HP Audio Boost; Poly Studio | |
| Optical Drive | No | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 226V | 7th Gen AMD Ryzen 7 7735HS |
| Speed | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Low Power Efficient Cores | 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 8 MB | 16 MB |
| Brand | Intel | AMD |
| Series | Core Ultra 5 | Ryzen 7 |
| Model | 226V | 7735HS |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | Intel Arc 130V GPU (8GB) | AMD Graphics |
| Brand | Intel | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x | 16 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 59 Wh, 3 Cell Battery | 47 Wh Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C Power Adapter |