
Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KV00 Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$1,017.86 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KV00 Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,017.86.
- Share
$1,017.86
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7735HS
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- AMD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KV00 Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16G… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- 1.42 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7735HS
- 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Graphics Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 47 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KV00 Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16G… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KV00 Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $97,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KV00 Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP OmniBook X Flip 14-fm0099TU Next Gen AI Laptop (Intel Core Ultra 5 226V/ 16GB RAM/ 1TB SSD/ WIn 11)
Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KV00 Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX005FIN Laptop (Intel Core Ultra 5 226V/ 16GB/ 1TB/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KV00 Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16G… Full Specs
General
| Series | ThinkPad E14 |
| Model | 21M3S0KV00 |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Weight | 1.42 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC, 60Hz, DBEF5 |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7735HS |
| Speed | 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 7735HS |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 47 Wh Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, User manual, Adapter |
| Other Features | Discrete TPM 2.0 Enabled |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










