

Lenovo ThinkPad X14 AI 2026 Laptop (Intel Core Ultra X9 388H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,379.3 • Coming Soon • By Lenovo
Lenovo ThinkPad X14 AI 2026 Laptop (Intel Core Ultra X9 388H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States starts from $1,379.3.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Lenovo ThinkPad X14 AI 2026 Laptop (In… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Lenovo ThinkPad X14 AI 2026 Laptop (In… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel Core Ultra 9 388H
- 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads
- 32 GB RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc B390 GPU
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
Lenovo ThinkPad X14 AI 2026 Laptop (Intel Core Ultra X9 388H/ … Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1.2 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 388H
- 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Arc B390 GPU Graphics
- 32 GB RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 74 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A16 2024 FA608WI-AB96 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Microsoft Surface Laptop 7th Edition ZGM-00026 (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo ThinkPad X14 AI 2026 Laptop (Intel Core Ultra X9 388H/ … Full Specs
General
| Series | ThinkPad X14 AI 2026 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Weight | 1.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% DCI-P3, VRR |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 388H |
| Speed | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 388H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 3 |
Graphics
| GPU | Intel Arc B390 GPU |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 74 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 15.5 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












