Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KV00 Laptop vs Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX005FIN Laptop
# 1
Add Product
Add Product
vs# 1
- Like
- Comment
- Share
Overview
| Specs Score | 56 / 100 | 67 / 100 Better Specs |
| CPU Clock Speed | 3.2 GHz Faster Clock Speed | 2.1 GHz |
| Storage | 512 GB SSD | 1 TB SSD More Storage |
| SSD | 512 GB | 1 TB More SSD |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C More USB Ports | 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C |
| Weight | 1.42 kg Lighter | |
General
| Series | ThinkPad E14 | Yoga Slim 7 |
| Model | 21M3S0KV00 | 83JX005FIN |
| Utility | Business, Performance | Business |
| Device Type | Ultrabook | |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) | Windows 11 Home Single Language (64-bit) |
| Weight | 1.42 kg | |
| Warranty | 1 year Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS | OLED |
| Touch | No | Yes |
| Size | 14 inches | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI | ~ 222 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz | |
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes | No |
| Features | 45% NTSC, 60Hz, DBEF5 | 600nits (peak),400nits (typical) Glossy, 100% DCI-P3, 60Hz, Eyesafe, Dolby Vision, DisplayHDR True Black 500, X-Rite |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 | Wi-Fi 7, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 3 Port | |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Microphone In | Yes | Yes |
| Headphone Jack | Yes | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes | IR with E-shutter, 5 MP |
| Keyboard | Backlit, English | |
| Keyboard Backlit | Yes | Yes |
| Touchpad | Yes | Multi-touch gesture support |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones | Internal Microphone |
| Speakers | 4 Stereo Speakers | |
| Sound | 2W x2 Woofers, 2W x2 Tweeters, Optimized with Dolby Atmos, Smart Amplifier (AMP) | |
| Optical Drive | No | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7735HS | Intel Core Ultra 5 226V |
| Speed | 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads | Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads |
| Cache | 16 MB | 8 MB |
| Brand | AMD | Intel |
| Series | Ryzen 7 | Core Ultra 5 |
| Model | 7735HS | 226V |
| Generation | 7th Gen | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Graphics | Integrated Intel Arc Graphics |
| Brand | AMD | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB | 16 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 8533 MHz | |
| Solid State Drive | 512 GB SSD | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 47 Wh Battery | 70 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W |