
Huawei MateBook 14 Ultrabook (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10/ 2GB Graph)
$1,390.59 • Out Of Stock • By Huawei
Huawei MateBook 14 Ultrabook (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10/ 2GB Graph) price in United States starts from $1,390.59.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,390.59
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i7 8565U
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB LPDDR3 RAM
- 512 GB SSD
- 2 GB NVIDIA GeForce MX250
- 14 inches, 2160 x 1440 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- Backlit Keyboard
OUT OF STOCK
Huawei MateBook 14 Ultrabook (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 15.9 mmAverage
- 1.49 kgAverage
Display
- 14 inchesAverage
- 2160 x 1440 pixelsAverage
- ~ 185 PPIAverage
- Touch Screen
Performance
- 8th Gen Intel Core i7 8565U
- 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- 2 GB, NVIDIA GeForce MX250 GraphicsSmallest
- 16 GB LPDDR3 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 1 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Huawei MateBook 14 Ultrabook (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10/ 2GB Graph) vs Huawei MateBook X Pro 2024 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home)
Huawei MateBook 14 Ultrabook (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10/ 2GB Graph) vs Apple MacBook Air 2025 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)Huawei MateBook 14 Ultrabook (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD… Full Specs
General
| Model | MateBook 14 |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| Dimensions | 307.5 x 223.8 x 15.9 mm |
| Weight | 1.49 kg |
Display
| Type | LED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2160 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 185 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | UHD IPS LED Backlight Touch Screen Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 1 MP |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Quad Digital Microphones |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i7 8565U |
| Speed | 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 8565U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce MX250 |
| Dedicated Memory | 2 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR3 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 57 W AC Adapter W |
| Battery Backup | Upto 15 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










