

Huawei MateBook D14 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10)
$455.59 • Out Of Stock • By Huawei
Huawei MateBook D14 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) price in United States starts from $455.59.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$455.59
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i5 10210U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Huawei MateBook D14 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ … Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 15.9 mmSlim
- 1.38 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 185 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 10210U
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 1 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Huawei MateBook D14 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) vs Huawei MateBook X Pro 2024 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home)
Huawei MateBook D14 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) vs Asus Vivobook Go 14 E1404FA-NK5542WS Laptop (Ryzen 5 7520U / 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 6GB Graphics) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000CF Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 2TB SSD/ macOS)Huawei MateBook D14 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ … Full Specs
General
| Model | MateBook D14 |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 322.5 x 214.8 x 15.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 185 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 1 MP |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphones |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 10210U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 10210U |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 12 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











