



Infinix INBook Y1 Plus Neo XL30 2023 Laptop (Intel Celeron N5100/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11 Home)
$230.94 • Out Of Stock • By Infinix
Infinix INBook Y1 Plus Neo XL30 2023 Laptop (Intel Celeron N5100/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11 Home) price in United States starts from $230.94.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$230.94
Search
Features
- 11th Gen Intel Celeron N5100
- Quad Core, 4 Threads
- 8 GB LPDDR4X RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Infinix INBook Y1 Plus Neo XL30 2023 Laptop (Intel Celeron N51… Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.15 mmAverage
- 1.76 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Celeron N5100
- 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Quad Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB LPDDR4X RAMLargest
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 40 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Infinix INBook Y1 Plus Neo XL30 2023 Laptop (Intel Celeron N5100/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11 Home) vs Asus Chromebook CX1500CKA-EJ0247 Laptop (Celeron N4500/ 8GB/ 128GB eMMC/ Chrome OS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Infinix INBook Y1 Plus Neo XL30 2023 Laptop (Intel Celeron N51… Full Specs
General
| Series | Y1 Plus Neo Intel |
| Model | XL30 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.5 x 235.7 x 18.15 mm |
| Weight | 1.76 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits peak brightness, 87% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Build-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Celeron N5100 |
| Speed | 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N5100 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 40 Wh Battery |
| Adapter Type | 45 W multi-utility Type-C |
| Battery Details | 40 Wh |
Extra
| Sales Package | 1 Laptop :: 1 Power Adaptor:: 1 User Guide:: 1 Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













