





Infinix INBook Y4 Max Series Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home)
$445.48 • Out Of Stock • By Infinix
Infinix INBook Y4 Max Series Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home) price in United States starts from $445.48.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$445.48
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB LPDDR4X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Infinix INBook Y4 Max Series Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 5… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 17.95 mmSlim
- 1.78 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLargest
- 1920 x 1200 pixelsBest
- ~ 142 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 16 GB LPDDR4X RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Infinix INBook Y4 Max Series Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home) vs Infinix INBook Y3 Max YL613 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Infinix INBook Y4 Max Series Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home) vs Infinix Inbook Air Pro Plus XL434 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)Infinix INBook Y4 Max Series Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 5… Full Specs
General
| Series | Y4 Max Series |
| Model | YL613, INBOOK Y4 Max Core i3 |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357.3 x 248.8 x 17.95 mm |
| Weight | 1.78 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300nits peak brightness, NTSC 60% |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 2 x D- Mic |
| Speakers | DTS Audio Processing |
| Sound | DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4X |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 70 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















