


Infinix XBOOK B15 Series BL51A5 71028300082 Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home)
$621.47 • View Prices • By Infinix
Infinix XBOOK B15 Series BL51A5 71028300082 Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home) price in United States starts from $621.47.
- Share
$621.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 7 5825U
- Octa Core, 16 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Infinix XBOOK B15 Series BL51A5 71028300082 Laptop (AMD Ryzen … Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 17.65 mmSlim
- 1.59 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 7 5825U
- 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 50 Wh, 3 Cell BatteryGood
Infinix XBOOK B15 Series BL51A5 71028300082 Laptop (AMD Ryzen … Price History
You can check the price history of Infinix XBOOK B15 Series BL51A5 71028300082 Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home) below. The current price is $59,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Infinix XBOOK B15 Series BL51A5 71028300082 Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home) vs Infinix XBOOK B15 Series BL51A5 Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Infinix XBOOK B15 Series BL51A5 71028300082 Laptop (AMD Ryzen … Full Specs
General
| Series | B15 Series |
| Model | BL51A5, XBOOK B15 |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 352.8 x 226.7 x 17.65 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | Domestic Onsite Warranty On Laptop And 6 Months On Adapter |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits peak brightness, COLOR GAMUT 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Keyboard | 2 Level Brightness Adjustment, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Mic |
| Speakers | DTS Audio Processing |
| Sound | DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 7 5825U |
| Speed | 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 5825U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 50 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W |
| Battery Backup | Upto 9 hours |
Extra
| Included Software | Infinix PC Connection |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












