


Lenovo Legion Pro 7 16IRX9H 83DE001HIN Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX4080)
$3,855.25 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Legion Pro 7 16IRX9H 83DE001HIN Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX4080) price in United States starts from $3,855.25.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$3,855.25
Search
Features
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 4080
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Legion Pro 7 16IRX9H 83DE001HIN Gaming Laptop (14th Gen… Specs
Group: $337,500 to $412,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 21.95 mmAverage
- 2.62 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores
16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 36 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 4080 GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 4 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Legion Pro 7 16IRX9H 83DE001HIN Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX4080) vs Lenovo Legion Pro 7i 2024 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 12GB Graph)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)Lenovo Legion Pro 7 16IRX9H 83DE001HIN Gaming Laptop (14th Gen… Full Specs
General
| Series | Legion Pro 7 |
| Model | 16IRX9H, 83DE001HIN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home, Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 363.5 x 262.1 x 21.95 mm |
| Weight | 2.62 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS, |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 500 Nits Brightness, 100% DCIP3, DisplayHDR 400, Dolby Vision, G-SYNC, Low Blue Light, High Gaming Performance |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| WiFi | Killer Wi-Fi 6E 2x2 AX |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 4 x USB Type-A, 4 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080P FHD |
| Keyboard | Per-Key RGB Backlit, Black - English (US) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphone |
| Speakers | 2W Dual Super Linear Stereo Speakers |
| Sound | Audio by HARMAN, Optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP) |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i9 14900HX |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores 16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 14900HX |
| Generation | 14th Gen |
| Chipset | Intel HM770 Chipset |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Dedicated Memory | GDDR6 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 330W Power Adapter |
Extra
| Included Software | Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Integrated 99.9Wh, Hybrid Thermal Solution (Air Cooling + Liquid Metal), AI Chip: LA2-Q |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












