


Lenovo 15IML05 81WB018UIN Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB HDD/ Win11 Home)
$361.81 • View Prices • By Lenovo
Lenovo 15IML05 81WB018UIN Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB HDD/ Win11 Home) price in United States starts from $361.81.
- Share
$361.81
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 10th Gen Intel Core i3 10110U
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo 15IML05 81WB018UIN Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB H… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 10th Gen Intel Core i3 10110U
- 2 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo 15IML05 81WB018UIN Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB H… Price History
You can check the price history of Lenovo 15IML05 81WB018UIN Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB HDD/ Win11 Home) below. The current price is $34,939. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo 15IML05 81WB018UIN Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB HDD/ Win11 Home) vs Asus VivoBook 15 2021 X515JA-EJ362WS Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo 15IML05 81WB018UIN Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB HDD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook 15 X1502ZA-EJ953WS Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus TUF Gaming A15 FA506NC-DS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Lenovo 15IML05 81WB018UIN Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB H… Full Specs
General
| Model | 15IML05 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 362.2 x 253.4 x 19.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD TN |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 220nits Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 11ac, 2x2 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | 1 x Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Non , No |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Microphones |
| Speakers | 1.5W x 2, Dolby Audio Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 10110U |
| Speed | 2 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 10110U |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
Battery
| Adapter Type | 45W Round Tip (2-pin, Wall-mount) |
| Battery Backup | Upto 9 hours |
Extra
| Included Software | Office Home and Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












