





Lenovo 300e Yoga 82W20004US Chromebook (MediaTek Kompanio 520/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
$349 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo 300e Yoga 82W20004US Chromebook (MediaTek Kompanio 520/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome Laptop powered by MediaTek 520 with 8 GB LPDDR4x RAM and 64 GB SSD. It has a 11.6 inches IPS display. It uses Arm Mali G52 MC2 2EE. It has a 47 Wh. Notable features include Touchscreen, Headphone Jack, Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$349
Search
Lenovo 300e Yoga 82W20004US Chromebook (MediaTek Kompanio 520/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $349. The lowest price is available at Walmart.
Features
- MediaTek 520
- 8 GB LPDDR4x RAM
- 64 GB SSD
- Integrated Arm Mali-G52 2EE MC2 GPU
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels, Touch Screen
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo 300e Yoga 82W20004US Chromebook (MediaTek Kompanio 520/… Specs
Group: $250 to $450
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.6 mmAverage
- 1.33 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 135 PPILow
- Touch Screen
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- MediaTek 520
- Integrated Arm Mali-G52 2EE MC2 GPU Graphics
- 8 GB LPDDR4x RAMLargest
- 64 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 47 Wh BatteryGood
Lenovo 300e Yoga 82W20004US Chromebook (MediaTek Kompanio 520/… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Lenovo 300e Yoga 82W20004US Chromebook (MediaTek Kompanio 520/… Full Specs
General
| Series | 300e Yoga |
| Model | 82W20004US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 287 x 200 x 18.6 mm |
| Weight | 1.33 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 250 nits, 50% NTSC, 10-point Multi-touch |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 60.5 x 104 mm |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | MediaTek 520 |
| Brand | MediaTek |
| Model | 520 |
Graphics
| GPU | Integrated Arm Mali-G52 2EE MC2 GPU |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4x |
| RAM Bus Speed | 3600 MHz |
| Solid State Drive | 64 GB SSD |
| SSD Interface | eMMC 5.1 |
Battery
| Battery | 47 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C (2-pin) Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















