





Lenovo Chromebook Plus 2-in-1 83LN0006US (Intel N355/ 8GB/ 256GB SSD/ ChromeOS)
$519.99 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Chromebook Plus 2-in-1 83LN0006US (Intel N355/ 8GB/ 256GB SSD/ ChromeOS) is a Chrome 2 In 1 Laptop powered by Intel Core-N N355 with 8 GB LPDDR5x RAM and 256 GB HDD. It has a 14 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 50 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Anti-Glare Display and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo Chromebook Plus 2-in-1 83LN0006US (Intel N355/ 8GB/ 256GB SSD/ ChromeOS) price in United States is $519.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core-N N355
- Octa Core, 8 Threads
- 8 GB LPDDR5x RAM
- 256 GB Hard Disk
- Intel Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
Lenovo Chromebook Plus 2-in-1 83LN0006US (Intel N355/ 8GB/ 256… Specs
Group: $400 to $600
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.5 mmSlim
- 1.5 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core-N N355
- 8 x (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
- Octa Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR5x RAMAverage
- 256 GB HDDAverage
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 50 Wh BatteryGood
Lenovo Chromebook Plus 2-in-1 83LN0006US (Intel N355/ 8GB/ 256… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Lenovo Chromebook Plus 2-in-1 83LN0006US (Intel N355/ 8GB/ 256… Price History
You can check the price history of Lenovo Chromebook Plus 2-in-1 83LN0006US (Intel N355/ 8GB/ 256GB SSD/ ChromeOS) below. The current price is $519.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 1 82VG009MIN Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Swift Go 14 SFG14-41 NX.KG3SI.006 Laptop (AMD Ryzen 5 7430U / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-KA1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 360 2 in 1 NP754QGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ 10 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 2025 15 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)Lenovo Chromebook Plus 2-in-1 83LN0006US (Intel N355/ 8GB/ 256… Full Specs
General
| Series | Chromebook Plus |
| Model | 83LN0006US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 313 x 227 x 17.5 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits Brightness, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB Type-A (5 Gbps), 2 x USB-C (10 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Touch Style, Match-on-Chip, on Palm Rest |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core-N N355 |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core-N |
| Model | N355 |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Capacity | 256 GB |
| Hard Disk Interface | UFS 2.2 |
Battery
| Battery | 50 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















