
Lenovo IdeaPad 1 11IGL05 81VT009UIN Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
$285.1 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 1 11IGL05 81VT009UIN Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $285.1.
- Share
$285.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Celeron N4020
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD Graphics 600
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo IdeaPad 1 11IGL05 81VT009UIN Laptop (Celeron N4020/ 4GB… Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18 mmSlim
- 1.2 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 135 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Intel Celeron N4020
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics 600 Graphics
- 4 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Lenovo IdeaPad 1 11IGL05 81VT009UIN Laptop (Celeron N4020/ 4GB… Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad 1 11IGL05 81VT009UIN Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $27,290. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 11IGL05 81VT009UIN Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire 3 A311-45 UN.354SI.006 Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 128GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Asus Vivobook 15 F1504VA-AB56-PK Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo IdeaPad 1 11IGL05 81VT009UIN Laptop (Celeron N4020/ 4GB… Full Specs
General
| Series | IdeaPad 1 |
| Model | IdeaPad 1 11IGL05 81VT009UIN |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 288 x 200 x 18 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Brightness : 250nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4020 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4020 |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics 600 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Sales Package | Main Unit, Charging Cable, Charging Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










