





Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
$209.45 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Celeron N4500 with 4 GB DDR4 RAM and 128 GB SSD. It has a 14 inches TN display. It uses Intel UHD Graphics. It has a 42 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Card Reader, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) price in United States is $209.45. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Celeron N4500
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 128 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500… Specs
Group: $150 to $250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.3 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsAverage
- ~ 112 PPILowest
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4500
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 4 GB DDR4 RAMAverage
- 128 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 42 Wh BatteryGood
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500… Prices
6% (price increased by $12 in one month)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500… Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) below. The current price is $209.45. Over the past month, there has been a increase of $12 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500… Full Specs
General
| Series | IdeaPad 1 14IJL7 |
| Model | 82LV0075US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home in S Mode (64-bit) |
| Dimensions | 325.3 x 216.5 x 17.9 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 220 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 2x2 AX |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Speakers | Built in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4500 |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2933 MHz |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
| SSD Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 42 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) Power Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Trial |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















