




Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
$269.98 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Celeron N4500 with 4 GB DDR4 RAM and 128 GB SSD. It has a 15.6 inches TN display. It uses Intel UHD Graphics. It has a 42 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Card Reader, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) price in United States is $269.98. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Celeron N4500
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 128 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/… Specs
Group: $200 to $300
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmThick
- 1.63 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4500
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 4 GB DDR4 RAMAverage
- 128 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 42 Wh BatteryGood
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/… Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) below. The current price is $269.98. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs MSI Katana 15 HX B14WGK-016US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs Apple MacBook Pro 14 2024 Z1FB000MG Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 512GB SSD/ macOS)Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/… Full Specs
General
| Series | IdeaPad 1i |
| Model | 82LX005TUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home in S Mode (64-bit) |
| Dimensions | 360.2 x 236 x 17.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 220 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Data Transfer Only) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 69 x 104 mm |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Speakers | 2 x 1.5W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4500 |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2933 MHz |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
| SSD Interface | eMMC 5.1 |
Battery
| Battery | 42 Wh Battery |
| Adapter Type | 45W Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















