



Lenovo Ideapad 330 (81DE01Q6IN) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ FreeDOS)
$412.9 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Ideapad 330 (81DE01Q6IN) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ FreeDOS) price in United States starts from $412.9.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$412.9
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i5 8250U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel UHD 620
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- DOS OS
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Lenovo Ideapad 330 (81DE01Q6IN) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: DOS
- Utility: Everyday Use
- 2.2 kgHeavy
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 100 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 8th Gen Intel Core i5 8250U
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD 620 Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo Legion 5i 83LY0000US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-KA1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo Ideapad 330 (81DE01Q6IN) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/… Full Specs
General
| Model | 330 (81DE01Q6IN) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | DOS (64-bit) |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HD LED Display |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5 8250U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 8250U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













