






Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT000GUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$638 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT000GUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by AMD Ryzen AI 300 Series 340 with 16 GB LPDDR5x RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses AMD Radeon 840M Graphics. It has a 57 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Face Recognition, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$638
Search
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT000GUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $638. The lowest price is available at Amazon.
Features
- AMD Ryzen AI 300 Series 340
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB LPDDR5x RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon 840M Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT000GUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/… Specs
Group: $500 to $800
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.5 mmSlim
- 1.6 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 300 Series 340
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon 840M Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5x RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 57 Wh BatteryGood
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT000GUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT000GUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/… Full Specs
General
| Series | IdeaPad 5 2-in-1 |
| Model | 83KT000GUS |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313 x 227 x 17.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300 nits, 45% NTSC, Low Blue Light, 10-point Multi-touch |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On), 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (USB PD 3.1 and DisplayPort 1.4) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 300 Series 340 |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 300 Series |
| Model | 340 |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 840M Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 7500 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 57 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C (3-pin) Power Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Trial |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















