





Lenovo IdeaPad Slim 3 14IAN8 83BN0001US Chromebook (Intel N100/ 4GB/ 64GB SSD/ Win11 Home)
$289.99 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IAN8 83BN0001US Chromebook (Intel N100/ 4GB/ 64GB SSD/ Win11 Home) is a Chrome Laptop powered by Intel Pentium N100 with 4 GB LPDDR4X RAM and 64 GB HDD. It has a 14 inches TN display. It uses Intel UHD Graphics. It has a 57 Wh with up to 13 hours of battery backup. Notable features include Anti-Glare Display, Card Reader, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$289.99
Search
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IAN8 83BN0001US Chromebook (Intel N100/ 4GB/ 64GB SSD/ Win11 Home) price in United States is $289.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Pentium N100
- Quad Core, 4 Threads
- 4 GB LPDDR4X RAM
- 64 GB Hard Disk
- Integrated Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IAN8 83BN0001US Chromebook (Intel N100… Specs
Group: $200 to $400
General
- OS: Chrome
- Utility: Performance
- Thickness: 19.3 mmThick
- 1.43 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILowest
- Anti Glare
Performance
- Intel Pentium N100
- 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Quad Core, 4 Threads
- 6 MB Cache
- Integrated Intel UHD Graphics Graphics
- 4 GB LPDDR4X RAMSmallest
- 64 GB HDDAverage
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 57 Wh BatteryGood
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IAN8 83BN0001US Chromebook (Intel N100… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Lenovo IdeaPad Slim 3 14IAN8 83BN0001US Chromebook (Intel N100… Full Specs
General
| Series | IP Slim 3 Chrome |
| Model | 83BN0001US, 14IAN8 |
| Utility | Performance |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 324.3 x 216.2 x 19.3 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits , 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort) |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Keyboard | Chrome keyboard, 6-row, spill-resistant |
| Touchpad | Buttonless Mylar Surface Multi-touch Touchpad, Supports Precision TouchPad (PTP), 60.5 x 104 mm (2.38 x 4.09 inches) |
| Inbuilt Microphone | 2x, Array |
| Speakers | 1.5W x2, Stereo Speakers |
| Sound | Waves MaxxAudio, High Definition (HD) Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Pentium N100 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 4 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Pentium |
| Model | N100 |
Graphics
| GPU | Integrated Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4X |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC 5.1 |
Battery
| Battery | 57 Wh Battery |
| Adapter Type | 45W USB-C (2-pin) |
| Battery Backup | Upto 13 hours |
| Battery Details | Li-Polymer |
Extra
| Sales Package | Laptop, AC Adaptor, User Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















