




Lenovo IdeaPad Slim 3 83KA003BUS Laptop (AMD Ryzen 5 8540U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
$335 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo IdeaPad Slim 3 83KA003BUS Laptop (AMD Ryzen 5 8540U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) is a Windows Laptop powered by 8th Gen AMD Ryzen 5 8540U with 8 GB DDR5 RAM and 256 GB SSD. It has a 15.3 inches IPS display. It uses AMD Radeon 610M. It has a 60 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Face Recognition, Anti-Glare Display and Card Reader.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$335
Search
Lenovo IdeaPad Slim 3 83KA003BUS Laptop (AMD Ryzen 5 8540U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States is $335. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 8th Gen AMD Ryzen 5 8540U
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR5 RAM
- 256 GB SSD
- AMD Radeon 740M Graphics
- 15.3 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo IdeaPad Slim 3 83KA003BUS Laptop (AMD Ryzen 5 8540U/ 8G… Specs
Group: $250 to $450
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.63 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.3 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsBest
- ~ 148 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 8th Gen AMD Ryzen 5 8540U
- 6 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon 740M Graphics Graphics
- 8 GB DDR5 RAMLargest
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 60 Wh BatteryGood
Lenovo IdeaPad Slim 3 83KA003BUS Laptop (AMD Ryzen 5 8540U/ 8G… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF A15 FA507RM-ES73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)Lenovo IdeaPad Slim 3 83KA003BUS Laptop (AMD Ryzen 5 8540U/ 8G… Full Specs
General
| Series | IdeaPad Slim 3 |
| Model | 83KA003BUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 343.4 x 239.5 x 17.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 15.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 148 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits Brightness, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (USB PD 45-65W and DisplayPort 1.2) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard | Backlit, English (US) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar Surface Multi-touch Touchpad, Supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen AMD Ryzen 5 8540U |
| Speed | 6 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 8540U |
| Generation | 8th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 740M Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 60 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















