






Lenovo Ideapad Slim 3 Chrome 14M868 82XJ002RHA Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 8GB/ 128GB eMMC/ Chrome OS)
$296.42 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Ideapad Slim 3 Chrome 14M868 82XJ002RHA Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 8GB/ 128GB eMMC/ Chrome OS) price in United States starts from $296.42.
- Share
$296.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- MediaTek Kompanio 520 Kompanio 520
- Octa Core
- 8 GB LPDDR4X RAM
- 128 GB eMMC Storage
- Arm Mali G52 MC2 2EE Graphics
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
Lenovo Ideapad Slim 3 Chrome 14M868 82XJ002RHA Laptop (MediaTe… Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- OS: Chrome
- Utility: Performance
- Thickness: 18.6 mmAverage
- 1.3 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILow
- Anti Glare
Performance
- MediaTek Kompanio 520 Kompanio 520
- 8 x (Turbo Speed upto 2 GHz) Cores
- Octa Core
- Arm Mali G52 MC2 2EE Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR4X RAMLargest
- 128 GB eMMC
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 47 Wh BatteryGood
Lenovo Ideapad Slim 3 Chrome 14M868 82XJ002RHA Laptop (MediaTe… Price History
You can check the price history of Lenovo Ideapad Slim 3 Chrome 14M868 82XJ002RHA Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 8GB/ 128GB eMMC/ Chrome OS) below. The current price is $27,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G16 G614JV-AS74 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Lenovo Ideapad Slim 3 Chrome 14M868 82XJ002RHA Laptop (MediaTe… Full Specs
General
| Series | IP Slim 3 Chrome |
| Model | 14M868, 82XJ002RHA |
| Utility | Performance |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 325.9 x 221.8 x 18.6 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits , 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 6E, 11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Chrome keyboard, 6-row, spill-resistant |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual-microphone Array |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers, 2W x2 |
| Sound | Waves MaxxAudio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | MediaTek Kompanio 520 Kompanio 520 |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 2 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | MediaTek |
| Series | Kompanio 520 |
| Model | Kompanio 520 |
Graphics
| GPU | Arm Mali G52 MC2 2EE Graphics |
| Brand | MediaTek |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
| eMMC Storage | 128 GB |
Battery
| Battery | 47 Wh Battery |
| Adapter Type | 45W USB-C (3-pin) AC adapter, |
| Battery Backup | Upto 13 hours |
| Battery Details | Li-Polymer |
Extra
| Sales Package | Laptop, AC Adaptor, User Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















