





Lenovo Legion 7i 83KY0007US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
$1,759 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Legion 7i 83KY0007US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 7 255HX with 32 GB SODIMM DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches OLED display with 165 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 84 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Card Reader, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,759
Search
Lenovo Legion 7i 83KY0007US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) price in United States is $1,759. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 7 255HX
- 20 Cores (8P + 12E), 20 Threads
- 32 GB SODIMM DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5060
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Legion 7i 83KY0007US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 … Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 255HX
- 8 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
12 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores - 20 Cores (8P + 12E), 20 Threads
- 30 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 GraphicsAverage
- 32 GB SODIMM DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 84 Wh BatteryGood
Lenovo Legion 7i 83KY0007US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Strix G16 G615LM-DS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83NX0000US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Lenovo Legion 7i 83KY0007US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 … Full Specs
General
| Series | Legion Pro 7i |
| Model | 83KY0007US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 361.7 x 263.4 x 17.9 mm |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1100 nits (Peak), 100% DCI-P3, DisplayHDR True Black 1000, Low Blue Light, G-SYNC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, USB PD 65-100W) |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 (DisplayPort, 40Gbps, USB PD 65-100W) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Per-key RGB Backlit, English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 255HX |
| Speed | 8 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 12 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 20 Cores (8P + 12E), 20 Threads |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 255HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.5 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB SODIMM DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 84 Wh Battery |
| Adapter Type | 245W Slim Tip (3-pin) Power Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Trial |
| Other Features | AI Chip: LA3 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















