



Lenovo Legion Pro 5 83DF00JBIN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$1,607.56 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Legion Pro 5 83DF00JBIN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,607.56.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,607.56
Search
Features
- 14th Gen Intel Core i7 14650HX
- 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 16 GB RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Legion Pro 5 83DF00JBIN Gaming Laptop (14th Gen Core i7… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 14th Gen Intel Core i7 14650HX
- 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 30 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 3 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Lenovo Legion Pro 5 83DF00JBIN Gaming Laptop (14th Gen Core i7… Full Specs
General
| Series | Legion Pro 5 |
| Model | 83DF00JBIN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 400, 100%DCI-P3, 500 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD with Electronic Privacy Shutter |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit, English, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphone |
| Speakers | Yes |
| Sound | Stereo |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i7 14650HX |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 14650HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













