




Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 2050 Graph)
$729.15 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 2050 Graph) price in United States starts from $729.15.
- Share
$729.15
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12450HX
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 2050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Co… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 19.9-22.95 mm
- 1.77 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12450HX
- 4 x (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.1 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 GraphicsAverage
- 12 GB DDR5 RAMSmall
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 57 Wh BatteryGood
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Co… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 2050 Graph) below. The current price is $67,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 2050 Graph) vs Acer Aspire 7 A715-79G UN.34NSI.002 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 2050 Graph) vs Lenovo LOQ 2024 83GS003VIN Gaming Laptop (Intel Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050 Graph)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 2050 Graph) vs Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00EEIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7235HS/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graph)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 2050 Graph) vs HP Victus 15-fa1351TX Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ RTX 2050)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 2050 Graph) vs HP Victus 15-fb0185AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 2050 Graph) vs HP Victus 15-fb3009AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph)Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0032IN AI Gaming Laptop (12th Gen Co… Full Specs
General
| Series | LOQ, 15IAX9E |
| Model | 83LK0032IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Weight | 1.77 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300nits, G-SYNC, 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | 1x Ethernet (RJ-45) |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), data transfer only |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | English |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 2x, Array |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Sound | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12450HX |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12450HX |
| Generation | 12th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 12 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| Max SSD Supported | Upto 1 TB |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 57 Wh Battery |
| Adapter Type | 135W Slim Tip (3-pin) |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adapter, User Guide |
| Other Features | Firmware TPM 2.0 Enabled |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














