




Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00AUIN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph)
$826.53 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00AUIN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph) price in United States starts from $826.53.
- Share
$826.53
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12450HX
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050A
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00AUIN AI Gaming Laptop (12th Gen Co… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 19.9-22.95 mm
- 1.77 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12450HX
- 4 x (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.1 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050A GraphicsAverage
- 12 GB DDR5 RAMSmall
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 57 Wh BatteryGood
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00AUIN AI Gaming Laptop (12th Gen Co… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00AUIN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph) below. The current price is $79,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00AUIN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph) vs HP Victus 15-fa1327TX Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB RTX3050 Graph)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00AUIN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph) vs Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00LSIN AI Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7235HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00AUIN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph) vs Infinix GT Book GL613 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home/ 6GB RTX 3050 Graphics)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00AUIN AI Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph) vs Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00HNIN AI Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7235HS/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00AUIN AI Gaming Laptop (12th Gen Co… Full Specs
General
| Series | LOQ, 15IAX9E |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Weight | 1.77 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300nits, G-SYNC, 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | 1x Ethernet (RJ-45) |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), data transfer only |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | English |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 2x, Array |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Sound | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12450HX |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12450HX |
| Generation | 12th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050A |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 12 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| Max SSD Supported | Upto 1 TB |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 57 Wh Battery |
| Adapter Type | 135W Slim Tip (3-pin) |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adapter, User Guide |
| Other Features | Firmware TPM 2.0 Enabled |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














