


Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$825.16 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States starts from $825.16.
- Share
$825.16
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 25.2 mmThick
- 2.4 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 184 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsLargest
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 60 Wh, 3 Cell BatteryGood
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph) below. The current price is $78,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A15 FA506NCG-HN200WS Laptop (AMD Ryzen 7 7445HS/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 4GB Graph)
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Acer Nitro V ANV15-41 UN.QPFSI.002 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX3050 Graph)
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph)
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus Vivobook 16 2025 X1607CA-MB142WS Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A15 FA566NFR-HN259W Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 Home / 4GB Graph)
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core… Full Specs
General
| Series | LOQ |
| Model | 82XV00F7IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 264.8 x 359.6 x 25.2 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 184 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC, 350 nits, |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 2x2 AX |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit, English, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x2W speaker system |
| Sound | Nahimic Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12450H |
| Speed | 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12450H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 60 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 170W Slim Tip Adapter (3 Pin) |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












