




Lenovo LOQ 15IRX9 83DV014SIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX3050A)
$944.61 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV014SIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX3050A) price in United States starts from $944.61.
- Share
$944.61
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13450HX
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050A
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV014SIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i… Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 21.9 mmThick
- 2.38 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13450HX
- 6 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 20 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050A GraphicsAverage
- 24 GB DDR5 RAMLarge
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV014SIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15IRX9 83DV014SIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX3050A) below. The current price is $90,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ 15IRX9 83DV014SIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX3050A) vs Dell 15 G15-5530 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Samsung Galaxy Book 5 Pro 360 NP960QHA-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)Lenovo LOQ 15IRX9 83DV014SIN AI Gaming Laptop (13th Gen Core i… Full Specs
General
| Series | LOQ |
| Model | 15IRX9, 83DV014SIN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 359.86 x 258.7 x 21.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300nits, 100 % sRGB, G-SYNC |
| Dual Display | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | FHD Camera with E-shutter |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2w x2 |
| Sound | Nahimic Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13450HX |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 20 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13450HX |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050A |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 24 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Extra
| Included Software | Office Home 2024 |
| Sales Package | 1 x Laptop, 1 x Power Adapter, 1 x Warranty Card, 1 x User Manual |
| Other Features | AI Engine + : The Lenovo AI Engine+ and Lenovo LA1 AI Chip |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














