





Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph)
$1,264 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph) price in United States starts from $1,264.
- Share
$1,264
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 170
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050A
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 22.1 mmThick
- 2.4 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 184 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 170
- 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050A GraphicsSmall
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 57.5 Wh BatteryGood
Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX 3050A Graph) below. The current price is $120,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170… Full Specs
General
| Series | LOQ |
| Model | 83S000FPIN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 264.8 x 359.6 x 22.1 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 184 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC, 350 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C (USB 5Gbps), with USB PD 65-100W |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080P FHD |
| Keyboard | 4zone RGB Backlit, Storm Grey - English (US) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Speakers | 2x2W speaker system |
| Sound | Nahimic Gaming Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 170 |
| Speed | 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 170 |
| Generation | AMD Ryzen 100 Series |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050A |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 57.5 Wh Battery |
| Adapter Type | 135W Slim Tip (3-pin) |
Extra
| Included Software | Office Home 2024 |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Firmware TPM 2.0 Enabled |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















