





Lenovo ThinkBook 14 21SGA02WIG Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$801.41 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkBook 14 21SGA02WIG Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $801.41.
- Share
$801.41
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 5 210H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo ThinkBook 14 21SGA02WIG Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- Intel Core 5 210H
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Performance Cores
4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Lenovo ThinkBook 14 21SGA02WIG Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkBook 14 21SGA02WIG Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $75,290. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Cyborg A15 AI B2HWGKG-096US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1H7000RY Laptop (Apple M4/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)Lenovo ThinkBook 14 21SGA02WIG Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB… Full Specs
General
| Series | ThinkBook |
| Model | 21SGA02WIG |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 Nits Brightness, 1000:1 Contrast Ratio |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Speakers | Dolby Digital Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 210H |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Performance Cores 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 |
| Model | 210H |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















