






Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV002VUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$914.99 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV002VUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses AMD Radeon 660M. It has a 45 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Face Recognition, Anti-Glare Display and Ethernet.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$914.99
Search
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV002VUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $914.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon 660M Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV002VUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535… Specs
Group: $750 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.9 mmSlim
- 1.38 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon 660M Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 45 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV002VUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV002VUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535… Full Specs
General
| Series | ThinkBook 14 G7 ARP |
| Model | 21MV002VUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 313.5 x 224 x 16.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits, 45% NTSC, 10-point Multi-touch, 90% Screen to Body Ratio |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, USB PD 3.0, 10 Gbps), 1 x USB 4 Type-C (DisplayPort, USB PD 3.0, 40 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
Input
| Camera | FHD 1080p Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Sound | Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS |
| Speed | 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7535HS |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 660M Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 45 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















