






Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL 21UY0000US Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$1,066.31 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL 21UY0000US Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Netbook powered by Intel Core 5 210H with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 48 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Face Recognition, Thunderbolt and Anti-Glare Display.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL 21UY0000US Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $1,066.31. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core 5 210H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL 21UY0000US Laptop (Intel Core 5 210… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.5 mmAverage
- 1.36 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 5 210H
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Performance Cores
4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 48 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL 21UY0000US Laptop (Intel Core 5 210… Prices
2% (price increased by $19 in one month)
Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL 21UY0000US Laptop (Intel Core 5 210… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL 21UY0000US Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $1,066.31. Over the past month, there has been a increase of $19 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL 21UY0000US Laptop (Intel Core 5 210… Full Specs
General
| Series | ThinkBook 14 G9 IRL |
| Model | 21UY0000US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 313.5 x 224 x 17.5 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400 nits Brightness, 45% NTSC, 90% Screen-to-Body Ratio |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, USB PD 3.0) |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 (40 Gbps, USB PD 3.0, DisplayPort 2.1) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard | Backlit, English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 210H |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Performance Cores 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 |
| Model | 210H |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 48 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
Extra
| Included Software | Office Trial |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















