




Lenovo ThinkBook 15 21JF002CIN Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ 8 GB/ 512 GB SSD/ DOS)
$335.35 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkBook 15 21JF002CIN Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ 8 GB/ 512 GB SSD/ DOS) price in United States starts from $335.35.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$335.35
Search
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 3 7330U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- DOS OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkBook 15 21JF002CIN Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ 8 GB… Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- OS: DOS
- Utility: Performance
- Thickness: 18.9 mmAverage
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 3 7330U
- 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 45 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00TYUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 MRXU3LL/A 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS)Lenovo ThinkBook 15 21JF002CIN Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ 8 GB… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | THINKBOOK |
| Model | 21JF002CIN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | DOS |
| Dimensions | 357 x 235 x 18.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC, 250 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 11AX (2x2) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 4-in-1 card reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | FHD 720p with Webcam Privacy Shutter |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Mics |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Sound | Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 3 7330U |
| Speed | 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | 7330U |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 7nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 45 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C adapter |
| Battery Backup | Upto 8.8 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, User manual, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














