







Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7S0SH00 Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
$1,034.26 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7S0SH00 Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,034.26.
- Share
$1,034.26
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 5 Processor 125U
- 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Integrated Intel Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7S0SH00 Laptop (Intel Core Ultra… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 17.7 mmAverage
- 1.43 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 5 Processor 125U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Performance Cores
8 x 800 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores - 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 12 MB Cache
- Integrated Intel Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7S0SH00 Laptop (Intel Core Ultra… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7S0SH00 Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $98,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7S0SH00 Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7S0SJ00 Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7S0SH00 Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop (Intel Core Ultra 5 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7S0SH00 Laptop (Intel Core Ultra… Full Specs
General
| Series | ThinkPad E14 |
| Model | 21M7S0SH00 |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 315.9 x 223.7 x 17.7 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC, 60Hz, DBEF5 |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 1xThunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Speakers | Dual Stereo Speakers |
| Sound | 2W x2, Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 Processor 125U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Performance Cores 8 x 800 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 Processor |
| Model | 125U |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Integrated Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Extra
| Included Software | Office 2024 |
| Sales Package | Laptop, User manual, Adapter |
| Other Features | Discrete TPM 2.0 Enabled |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















