





Lenovo ThinkPad T1g Gen 8 21TD000RUS Laptop (Intel Core Ultra 7 265H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
$4,972 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkPad T1g Gen 8 21TD000RUS Laptop (Intel Core Ultra 7 265H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) is a Windows Laptop powered by Intel Core Ultra 7 265H with 32 GB LPCAMM2 LPDDR5x RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches OLED display with 120 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Face Recognition and Anti-Glare Display.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$4,972
Search
Lenovo ThinkPad T1g Gen 8 21TD000RUS Laptop (Intel Core Ultra 7 265H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) price in United States is $4,972. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 7 265H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 32 GB LPCAMM2 LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5060
- 16 inches, 3200 x 2000 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkPad T1g Gen 8 21TD000RUS Laptop (Intel Core Ultra … Specs
Group: $4,250 to $5,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 20.6 mmThickest
- 1.84 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 3200 x 2000 pixelsAverage
- ~ 236 PPILowest
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 265H
- 6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.3 GHz) Performance Cores
8 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores
2 x 700 GHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 GraphicsLargest
- 32 GB LPCAMM2 LPDDR5x RAMSmallest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 3 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkPad T1g Gen 8 21TD000RUS Laptop (Intel Core Ultra … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Lenovo ThinkPad T1g Gen 8 21TD000RUS Laptop (Intel Core Ultra … Full Specs
General
| Series | ThinkPad T1g Gen 8 |
| Model | 21TD000RUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 354.3 x 241 x 20.6 mm |
| Weight | 1.84 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3200 x 2000 pixels |
| PPI | ~ 236 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% DCI-P3, 40-120Hz, DisplayHDR 600, Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 7 BE201, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (Always On) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | 1 x SD Express 7.0 card reader |
| Fingerprint Sensor | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Backlit, English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 265H |
| Speed | 6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.3 GHz) Performance Cores 8 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores 2 x 700 GHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 265H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPCAMM2 LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 7467 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen5 |
Battery
| Battery | 90 Wh Battery |
| Adapter Type | 140W USB-C GaN (3-pin) Power Adapter |
Extra
| Included Software | Intel Connectivity Performance Suite + Lenovo AI Now + ThinkShield Pro (SentinelOne, Sepio, Cigent) 1-year |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















