




Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,893.99 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core Ultra 7 Series 2 258V with 32 GB LPDDR5x RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches OLED display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel Arc Graphics 140V. It has a 57 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Face Recognition, Thunderbolt and Anti-Glare Display.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,893.99. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 2 258V
- Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics 140V
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Lapto… Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.95 mmAverage
- 986 gLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 2 258V
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
4 x Efficient Cores
2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc Graphics 140V Graphics
- 32 GB LPDDR5x RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 57 Wh BatteryGood
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Lapto… Prices
1% (price increased by $15 in one month)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Lapto… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) below. The current price is $1,893.99. Over the past month, there has been a increase of $15 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M0004AUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15 B0FVLHL87M Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Lapto… Full Specs
General
| Series | ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition |
| Model | 21NS000LUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 312.8 x 214.75 x 16.95 mm |
| Weight | 986 g |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400 nits, 100% DCI-P3, DisplayHDR True Black 500, Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 7 BE201, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On) |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (USB PD 3.0, DisplayPort 2.1, 40 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Slot |
Input
| Camera | FHD 1080p Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 2 x 360° Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 2 258V |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 4 x Efficient Cores 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 2 |
| Model | 258V |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics 140V |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 8533 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 57 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















