





Lenovo Thinkpad X390 (20Q0002GIG) Laptop (8th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10)
$1,416.82 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Thinkpad X390 (20Q0002GIG) Laptop (8th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10) price in United States starts from $1,416.82.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,416.82
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i5 8265U
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD 620
- 13.3 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Thinkpad X390 (20Q0002GIG) Laptop (8th Gen Core i5/ 16G… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17 mmAverage
- 1.29 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 166 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 8th Gen Intel Core i5 8265U
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD 620 Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 2 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 6TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090)
Asus TUF Gaming A15 FA506NC-DS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Lenovo Thinkpad X390 (20Q0002GIG) Laptop (8th Gen Core i5/ 16G… Full Specs
General
| Series | Thinkpad X390 |
| Model | (20Q0002GIG) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| Dimensions | 312 x 217 x 17 mm |
| Weight | 1.29 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | Ethernet extension |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington lock slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Dual far-field microphones |
| Speakers | Dolby Audio Premium |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5 8265U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 8265U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45 W AC Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















