
Lenovo ThinkPad X9 21QAS00H00 AI PC Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
$2,377.63 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkPad X9 21QAS00H00 AI PC Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro) price in United States starts from $2,377.63.
- Share
$2,377.63
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 7 258V
- Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 32 GB RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics 140V
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
Lenovo ThinkPad X9 21QAS00H00 AI PC Laptop (Intel Core Ultra 7… Specs
Group: $200,000 to $250,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1.21 kgLight
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 162 PPILow
- Touch Screen
Performance
- Intel Core Ultra 7 258V
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
4 x Efficient Cores
2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc Graphics 140V Graphics
- 32 GB RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo ThinkPad X9 21QAS00H00 AI PC Laptop (Intel Core Ultra 7… Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkPad X9 21QAS00H00 AI PC Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro) below. The current price is $222,000. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Lenovo ThinkPad X9 21QAS00H00 AI PC Laptop (Intel Core Ultra 7… Full Specs
General
| Series | ThinkPad X9 AI PC |
| Model | 21QAS00H00 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Weight | 1.21 kg |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel WiFi 7 802.11BE (2 x 2) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Other Ports | 1 x Headphones/Mic Combo Jack |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit with White LED Lighting |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Glass Haptic TouchPad |
| Inbuilt Microphone | Dual-Array Microphones |
| Speakers | 2 Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 4 x Efficient Cores 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 258V |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics 140V |
| GPU Clock Speed | Upto 2 GHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










