


Lenovo V130-15IKB (81HQ00ERIH) Laptop (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ FreeDOS)
$369.26 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo V130-15IKB (81HQ00ERIH) Laptop (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ FreeDOS) price in United States starts from $369.26.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$369.26
Search
Features
- 7th Gen Intel Core i3 7020U
- Dual Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel HD 620
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- DOS OS
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Lenovo V130-15IKB (81HQ00ERIH) Laptop (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: DOS
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 22.4 mmThick
- 2.4 kgHeavy
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 100 PPILowest
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen Intel Core i3 7020U
- 2 x 2.3 GHz Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 3 MB Cache
- Intel HD 620 Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Lenovo V130-15IKB (81HQ00ERIH) Laptop (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1… Full Specs
General
| Model | V130-15IKB (81HQ00ERIH) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | DOS (64-bit) |
| Dimensions | 381 x 254 x 22.4 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HD LED Display |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Internal Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen Intel Core i3 7020U |
| Speed | 2 x 2.3 GHz Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 7020U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | Intel HD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2133 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












