


Lenovo V14 82C4A00NIH Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home)
$371.79 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo V14 82C4A00NIH Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) price in United States starts from $371.79.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$371.79
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i3 1035G1
- Quad Core, 8 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo V14 82C4A00NIH Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win1… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILow
Performance
- 10th Gen Intel Core i3 1035G1
- 4 x 1 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell Inspiron 16 5640 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP 15t-fd100 Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)Lenovo V14 82C4A00NIH Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win1… Full Specs
General
| Model | V14-IIL |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | HD LED Backlit Display |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 1x1 AC |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | English Non |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Stereo Speakers with Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 1035G1 |
| Speed | 4 x 1 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1035G1 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 5 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












