


Lenovo V14 82KA00G8IH Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
$292.51 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo V14 82KA00G8IH Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $292.51.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$292.51
Search
Features
- Processor: 11th Gen Intel Core I3-1115G4 processor
- Memory: 8GB DDR4 RAM 3200 MHz
- Storage: 256GB SSD
- Operating System: Preloaded Windows 11 Home with Lifetime Validity
- Pre-installed software: Microsoft Office Home & Student 2019
- Display: 14.1" screen with (1920x1080) FHD Antiglare
- TÜV Rheinland Low Blue Light Certified
- Graphics: Intel UHD Graphics comes with DirectX 12 enables amazing graphics
OUT OF STOCK
Lenovo V14 82KA00G8IH Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD… Specs
- Processor: 11th Gen Intel Core I3-1115G4 processor
- Memory: 8GB DDR4 RAM 3200 MHz
- Storage: 256GB SSD
- Operating System: Preloaded Windows 11 Home with Lifetime Validity
- Pre-installed software: Microsoft Office Home & Student 2019
- Display: 14.1" screen with (1920x1080) FHD Antiglare
- TÜV Rheinland Low Blue Light Certified
- Graphics: Intel UHD Graphics comes with DirectX 12 enables amazing graphics
General
| Type | Laptop |
| Model Name | V14 |
| Part Number | 82KA00G8IH |
| Model Number | G2ITL |
| Suitable For | Entertainment, Everyday Use, Travel & Business |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| MS Office Provided | No |
Operating System
| OS Architecture | 64 bit |
| Operating System | Windows 11 Home |
Connectivity Features
| Bluetooth | v5.0 |
Display And Audio Features
| Screen Size | 35.56 cm (14 inch) |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
Processor And Memory Features
| RAM | 8 GB |
| SSD | Yes |
| Chipset | INTEL |
| RAM Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3.0 |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Processor Name | Core i3 |
| Processor Brand | Intel |
| Graphic Processor | Intel Integrated INTEL UHD |
| Processor Variant | 1115G4 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR4 |
Additional Features
| Disk Drive | Not Available |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Sensor | No |
Warranty
| Warranty Summary | 1 Year Onsite Warranty |
| Covered In Warranty | Manufacturing Defects |
| Warranty Service Type | Onsite |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs MSI Katana 15 HX B14WGK-016US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












