


Lenovo V14 83A000ENAU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$632.07 • View Prices • By Lenovo
Lenovo V14 83A000ENAU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $632.07.
- Share
$632.07
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo V14 83A000ENAU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SS… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- Thickness: 21 mmThick
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Lenovo V14 83A000ENAU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SS… Price History
You can check the price history of Lenovo V14 83A000ENAU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $59,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Dell Precision 3490 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Lenovo V14 83A000ENAU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SS… Full Specs
General
| Series | V14 |
| Model | 83A000ENAU |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 323 x 221 x 21 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Microphone |
| Speakers | 2 x 1.5W stereo speakers |
| Sound | Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13420H |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13420H |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office 2021 |
| Sales Package | 1 x Laptop, 1 x Power Adaptor, 1 x User Guide, 1 x Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












