





Lenovo V14 G4 IRU 83A000PDUS Laptop (13th Gen Core i7/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
$545.99 • View Prices • By Lenovo
Lenovo V14 G4 IRU 83A000PDUS Laptop (13th Gen Core i7/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 13620H with 8 GB DDR4 RAM and 256 GB SSD. It has a 14 inches TN display. It uses Intel UHD Graphics. It has a 38 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo V14 G4 IRU 83A000PDUS Laptop (13th Gen Core i7/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) price in United States is $545.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Integrated Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo V14 G4 IRU 83A000PDUS Laptop (13th Gen Core i7/ 8GB/ 25… Specs
Group: $450 to $650
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.43 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- Integrated Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 38 Wh BatteryGood
Lenovo V14 G4 IRU 83A000PDUS Laptop (13th Gen Core i7/ 8GB/ 25… Prices
1% (price dropped by $4 in one month)
Lenovo V14 G4 IRU 83A000PDUS Laptop (13th Gen Core i7/ 8GB/ 25… Price History
You can check the price history of Lenovo V14 G4 IRU 83A000PDUS Laptop (13th Gen Core i7/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) below. The current price is $545.99. Over the past month, there has been a decrease of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ 20 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NC-DS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Lenovo V14 G4 IRU 83A000PDUS Laptop (13th Gen Core i7/ 8GB/ 25… Full Specs
General
| Series | V14 G4 IRU |
| Model | 83A000PDUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 324.2 x 215.2 x 19.9 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 62 x 104 mm |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 1.5W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Integrated Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 38 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C (3-pin) Power Adapter |
Extra
| Included Software | Office Trial |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















