
Lenovo V15 2021 82C500X9IH Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB HDD/ Win10 Home)
$529.14 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo V15 2021 82C500X9IH Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB HDD/ Win10 Home) price in United States starts from $529.14.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$529.14
Search
Variants
i5/8GB/1TB HDD/Win10$529.14
i5/4GB/1TB HDD/Win10$593.93
Features
- 10th Gen Intel Core i5 1035G1
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Lenovo V15 2021 82C500X9IH Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB … Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 20 mmThick
- 1.85 kgHeavy
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 1035G1
- 4 x 1 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M0004AUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15 B0FVLHL87M Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo V15 2021 82C500X9IH Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB … Full Specs
General
| Model | V15 (82C500X9IH) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 362.2 x 252 x 20 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 1035G1 |
| Speed | 4 x 1 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1035G1 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










