

Lenovo V15 82KDA012iH Laptop (AMD Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$476.82 • View Prices • By Lenovo
Lenovo V15 82KDA012iH Laptop (AMD Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $476.82.
- Share
$476.82
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5500U
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo V15 82KDA012iH Laptop (AMD Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB SS… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 147 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5500U
- 6 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 38 Wh BatteryGood
Lenovo V15 82KDA012iH Laptop (AMD Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB SS… Price History
You can check the price history of Lenovo V15 82KDA012iH Laptop (AMD Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $44,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo V15 82KDA012iH Laptop (AMD Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB SS… Full Specs
General
| Series | V15 |
| Model | 82KDA012iH |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 362 x 252 x 19.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD TN LED Display |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 147 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | English Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 5 5500U |
| Speed | 6 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 5500U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 38 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 5.5 hours |
| Battery Details | 38 WHrs Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











