







Lenovo V15 G6 ARP 83V4001WUS Laptop (AMD Ryzen 5 150/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
$750.88 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo V15 G6 ARP 83V4001WUS Laptop (AMD Ryzen 5 150/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by AMD Ryzen 5 150 with 8 GB DDR5 RAM and 256 GB SSD. It has a 15.6 inches TN display. It uses AMD Radeon 660M Graphics. It has a 47 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$750.88
Search
Lenovo V15 G6 ARP 83V4001WUS Laptop (AMD Ryzen 5 150/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) price in United States is $750.88. The lowest price is available at Amazon.
Features
- AMD Ryzen 5 150
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR5 RAM
- 256 GB SSD
- AMD Radeon 660M Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo V15 G6 ARP 83V4001WUS Laptop (AMD Ryzen 5 150/ 8GB/ 256… Specs
Group: $600 to $900
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.6 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen 5 150
- 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon 660M Graphics Graphics
- 8 GB DDR5 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 47 Wh BatteryGood
Lenovo V15 G6 ARP 83V4001WUS Laptop (AMD Ryzen 5 150/ 8GB/ 256… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Asus TUF Gaming A15 FA506NC-DS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)Lenovo V15 G6 ARP 83V4001WUS Laptop (AMD Ryzen 5 150/ 8GB/ 256… Full Specs
General
| Series | V15 G6 ARP |
| Model | 83V4001WUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 359.2 x 235.8 x 19.9 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits Brightness, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB Type-A (USB 5Gbps), 1 x USB Type-C (USB PD 45-65W and DisplayPort 1.2) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | Non-backlit, English |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 70 x 105 mm |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 5 150 |
| Speed | 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 150 |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 660M Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 47 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Slim Power Adapter |
Extra
| Included Software | Office Trial |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















