

Lenovo V15-IGL 82C30055IH Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256GB SSD/ Win10 Home)
$379.08 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo V15-IGL 82C30055IH Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256GB SSD/ Win10 Home) price in United States starts from $379.08.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$379.08
Search
Features
- Intel Celeron N4020
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo V15-IGL 82C30055IH Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256GB SS… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.85 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 147 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- Intel Celeron N4020
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Precision 3490 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Lenovo V15-IGL 82C30055IH Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256GB SS… Full Specs
General
| Model | V15 82C30055IH |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 362.2 x 251.5 x 19.9 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD TN LED Display |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 147 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ac 1x1 Wi-Fi |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Hindi Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4020 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4020 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W AC adapter |
| Battery Backup | Upto 5.5 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











