

Lenovo Yoga 520 (80X800QBIN) Laptop (7th Gen Ci5/ 4GB/ 1TB/ Win10)
$856.84 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Yoga 520 (80X800QBIN) Laptop (7th Gen Ci5/ 4GB/ 1TB/ Win10) price in United States starts from $856.84.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$856.84
Search
Features
- 4GB RAM
- 1TB Hard Disk Drive
- 7th Generation Intel Core i5 Processor
- HD 720p WebCam and Harman Speaker
OUT OF STOCK
Lenovo Yoga 520 (80X800QBIN) Laptop (7th Gen Ci5/ 4GB/ 1TB/ Wi… Specs
- 4GB RAM
- 1TB Hard Disk Drive
- 7th Generation Intel Core i5 Processor
- HD 720p WebCam and Harman Speaker
Technical Details
| Brand | Lenovo |
| Colour | Champagne |
| RAM Size | 4 GB |
| Form Factor | 2 in 1 |
| Item Weight | 2.46 Kg |
| Screen Size | 14 Inches |
| Processor Type | Core i5 |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Operating System | Windows10 |
| Hardware Platform | Windows |
| Item Model Number | Yoga 520 80X800QBIN-cr |
| Package Dimensions | 40 x 31.8 x 6.9 cm |
| Computer Memory Type | SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
| Hard Disk Technology | Mechanical_hard_drive |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Maximum Display Resolution | 1920x1080 |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000BUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











